Konya  Ovası'nda bulunan ve doğal güzellikleriyle dikkati çeken  obruklar  ,  turizme   kazandırılmayı  bekliyor.

haber7
0

Çoğunlukla  Konya  nın Karapınar ilçesinde bulunan obruklar , zaman içerisinde aldıkları şekilleriyle ilgi odağı haline geldi.

 

 

Drone ile havadan görüntülenen  obruklar  , kimi zaman bir yerleşim yerinde kimi zaman ise tarlaların arasında oluşuyor.  Konya   Ovası  nda 350 kadar irili ufaklı  obruk  bulunuyor. 

Karapınar ilçesinin kuzeybatısında yer alan Çıralı Obruğu , 17 bin 500 metrekarelik yüzölçümüyle ön plana çıkıyor. İlçe merkezine 35 kilometre uzaklıktaki  obruk  , milattan öncesine ait yaşam izlerini de barındırıyor. Yapılan incelemelerde , obruğun içerisinde insan yapımı mağaraların da bulunduğu gözleniyor. 

 

 

Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Nalbantçılar , AA muhabirine yaptığı açıklamada , her ne kadar "korkulan doğal afet oluşumları" olarak anılsa da obrukların , zamanla doğal güzellikleriyle ön plana çıkabildiğini söyledi.

TURİZME KAZANDIRILABİLİR

Obrukların , gerekli önlemler alındığı taktirde  turizme  açılabileceğini belirten Nalbantçılar , şunları kaydetti:

"Aslında  Konya  daki  obruklar  dünyada sayılı jeolojik yapılar arasında. Dünyada jeoturizm diye bir olgu var. Her ne kadar Türkiye de çok fazla gelişmemiş olsa da jeolojik ortamların turizm amaçlı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =