Polonya'da kendilerini 'Girişimciler' olarak tanımlayan bir grubun yasağa  rağmen  düzenlemek istediği  protesto  gösterisine polisin müdahale ettiği ve  380  kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

haber7
0

Başkent Varşova da dün akşam üstü kendilerini "Polonyalı Girişimciler" olarak tanımlayan grubun düzenlemek istediği  protesto  gösterisine polis müdahale etti.  Koronavirüs  önlemleri dolayısıyla her türlü toplantı ve gösterinin yasak olduğu ülkede söz konusu protestoya izin verilmezken , organizatörler kentin tarihi meydanlarından Plac Zamkowy den  Polonya  parlamentosuna yürümek istedi.  protesto  gösterisinin yasa dışı olduğu uyarılarına  rağmen  ellerinde dövizlerle Wiejska sokağında bulunan parlamento binasına yürümeye başlayan göstericilere karşı polis göz yaşartıcı gaz kullandı. Çok sayıda kişi gazdan etkilenirken , fenalaşan bazı protestoculara ise olay yerinde bulunan sağlık ekipleri müdahale etti.

Polisin müdahalesi esnasında protestoculardan bazıları polis kordonunu aşmayı başarıp bu kez iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi nin (PiS) Nowogrodzka sokağında bulunan binasına yürümek istedi. Muhalefetteki Vatandaş Koalisyonu (Koalicja Obywatelska) mensubu bazı milletvekili ve senatörlerin de destek verdiği protestocuların yürüyüşü sokağa birkaç yüz metre kala yine polis tarafından dağıtıldı.

Varşova Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Sylwester Marczak yaptığı açıklamada , gösterinin yaşa dışı olması nedeniyle biber gazı kullanmak zorunda kaldıklarını söyledi. Marczak , polisin müdahalesi ve sonrasında yaşanan olaylar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =