Gümüşhane'de , 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün yasal izinle yapılan define kazısı ile yok edilmesinin ardından bu kez de  tarihi  Yeşildere Kilisesi kaçak define kazıları sonucu  talan  edildi. Bölge halkı , kaz

haber7
0

Merkeze bağlı Yeşildere köyü Sığırlı Mahallesi nde Rumlar döneminde inşa edilen  tarihi  Yeşildere Kilisesi kaçak definecilerin uğrak yeri oldu. Doğu batı doğrultusunda bazilikal planlı , tek apsis , ne?i ve beşik çatılı kesme ve moloz taş malzemeli kilisenin iç ve dışında kaçak kazı yapan  defineciler  , çukurlar kazdı , duvarları oyarak , freskleri tahrip etti. 5 yıl öncesine kadar doğal yapısını koruyan  Kilise  , kazılar sonucu büyük hasar aldı. Yöre halkı kilisenin restore edilerek , turizme kazandırılması istiyor.

DEFİNECİLERİN ÖNÜNE GEÇEMEDİK Yeşildere Köyü Muhtarı Erhan Yalçınkaya ,  tarihi  kilisenin son durumunun içler acısı olduğunu belirterek , köylerinin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi. Yalçınkaya , "Bunlardan bir tanesi de  tarihi  okulun aşağısında kalan kilise. Biz , burayı defalarca korumak istedik ama kış aylarında köy ıssız olduğu için  defineciler  rahat kazı yapma imkanı buluyor.  Kilise  yıllara meydan okuyordu. Ancak definecilerin kazıları sonunda harabeye döndü. Bundan 5 yıl önceye kadar bozulmadan duruyordu. Fakat korunmadığı ve definecilerin altın aradığı için hep kazdığı yapı  talan  edildi.  kiliseyi  harabe bir hale getirdiler" dedi.

RESTORE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ Kilisenin çevresinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =