Japonya  Başbakanı Shinzo Abe , ülkesinin  Dünya   Sağlık  Örgütü'nün (DSÖ) koronavirüs salgını karşısındaki ilk tepkisi hakkında  soruşturma  yapılması için çağrıda bulunacağını a&ccedi

haber7
0

Dünya  Sağlık  Örgütü nün (DSÖ) koronavirüs pandemisi sürecini yönetmedeki başarısı dünya genelinde tartışma konusu olurken , konuyla ilgili bir açıklama da Japonya Başbakanı Shinzo Abe den geldi.

Dün online olarak katıldığı bir programda konuşan Abe ,  Japonya  nın  DSÖ  nün koronavirüs pandemisi karşısındaki ilk tepkisi hakkında  soruşturma  yapılması için çağrıda bulunacağını söyledi.

"Japonya , Avrupa Birliği (AB) ile birlikte adil , bağımsız ve kapsamlı bir inceleme yapılmasını önerecek" diyen Abe , teklifin  DSÖ  Genel Kurulu nda yapılacağını belirtti.

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi de ülkesinin söz konusu  soruşturma  çağrısı için uluslararası camiaya katılacağını , soruşturmanın bağımsız bir organ tarafından yürütülmesi gerektiğini söyledi.

"Uluslararası toplumda virüsün tam olarak nereden geldiği ve ilk tepki hakkında çok fazla tartışma var" diyen Motegi , "Kapsamlı bir soruşturmanım bağımsız bir organ tarafından yapılması çok önemli" ifadelerini kullandı.

DSÖ ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDA

DSÖ , Çin in salgını başlangıç döneminde önleyebilecek kritik bilgileri dünya kamuoyundan sakladığına yönelik iddialarla birlikte ihmal eleştirilerinin hedefi olmuş , DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =