Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip  Erdoğan  , Türkiye'nin pek çok projeyle birlikte ulaşımda bölgesel merkez konuma yükseleceğini belirtti.

haber7
0

Erdoğan , video konferansla katıldığı  1915  Çanakkale Köprüsü Kule Tamamlama Töreni nin ardından , projenin teknik detaylarının yer aldığı tabloyu , sosyal medya hesabından paylaştı.

"Ülkemizin pek çok hayalini gerçeğe dönüştürdüğümüz gibi  1915  Çanakkale Köprüsü nü inşa etmek de hamdolsun bize nasip oldu. Pek çok projemizle birlikte  Türkiye  , inşallah ulaşımda bölgesel merkez konumuna yükselecektir." ifadeleriyle yapılan paylaşımda , tamamlandığında "dünyanın en uzunu" olacak köprünün  1915  Çanakkale Zaferi nin sembolü olacağı vurgulandı.

Tablodaki bilgilere göre , 3 geliş-3 gidiş olmak üzere 6 şeritli köprünün iki kule arasındaki orta açıklık mesafesi 2023 , toplam uzunluğu ise 3 bin 563 metre olacak. Dünyanın en uzun köprüsü olan Hyogo daki Akashi Boğazı Köprüsü nü geride bırakacak olan köprü , kuleler arasındaki mesafesiyle de "dünyanın en geniş orta açıklıklı asma köprüsü" unvanını elde edecek.

Projenin 10 ,5 milyar liraya mal olacağı aktarılan tabloda , toplam otoyol uzunluğu 352 kilometre olan proje kapsamında , 6 viyadük , 7 köprü , 85 alt ve üst geçit ile 238 menfez yapılacağı kaydedildi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =