Koronavirüs  sonrası  okul ve iş hayatı eve taşınınca hem yeni hat talebi hem de mevcut hatların kapasite ve hız artırım taleplerinde patlama yaşandı.

haber7
0

Salgından dolayı milyonlarca insanın eve kapanmak zorunda kalması , telekom şirketlerine yaradı. Karantinada Youtube gibi video izleme platformlarının ve sosyal medyanın kullanımı giderek arttı.  Koronavirüs  öncesi sabit  internet  kullanıcılarının evde olduğu akşam saatlerinde yoğunlaşan  internet  trafiğinin şu anda tüm güne yayıldı. Oyun , video gibi içeriklere ilginin artması uzaktan eğitim ve evden çalışmanın getirdiği ek trafik , uluslararası  internet  trafiğini de artırdı. Durum böyle olunca sadece hızlı  internet  değil ilk kez  internet  başvuruları da artış gösterdi.

 

 

İNTERNET BAĞLANTINIZ NE KADAR HIZLI OLMALI?

Ev internetindeki bağlantı hızını belirlerken iki önemli faktör ön plana çıkıyor. Bunlardan ilki evinizde kaç kişi var , ikincisi ise ne kadar indirme yapıyorsunuz. Videoyu yalnızca HD kalitesinde (4K değil) yayınlıyorsanız , donma yapmadan istikrarlı , kaliteli bir akış için kişi başına en az 5 Mbps öneriliyor .

 

EN FAZLA İNTERNETİ VİDEO KULLANIYOR

Netflix üzerinden dizi , film veya program izlenirken standart çözünürlükteki video yayınları için saatte yaklaşık 1 GB , HD video yayınları için ise saatte yaklaşık 3 GB veri kullanılıyor. İçerik , Ultra HD izlendiğinde ise saatte yaklaşık 7 GB veri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =