Birleşmiş Milletler (BM)  Yemen  Özel Temsilcisi Martin Griffiths , Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyinin (GGK) özerklik ilan ettiği ülkenin güneyinde , 'b&

haber7
0

BM Güvenlik Konseyini video konferans ile  Yemen  deki gelişmelere dair bilgilendiren Griffiths , ülke genelinde ateşkes için taraflarla insani yardımlar , ekonomik önlemler ve siyasi sürecin hemen başlamasını içeren taslak anlaşma metinlerini paylaştığını ve görüşmelerde ilerleme kaydettiklerini söyledi. İnsani yardımlar ve ekonomik önlemler konusunda taraflar arasında görüş ayrılıklarının devam ettiğini belirten Griffiths ,  Yemen  de çatışmaların sona ermesi uzak değil.  BM  , uygulanabilir bir yol haritası sundu ve bunu başarmak ise taraflara bağlı. dedi.

BAE tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyinin (GGK) özerklik ilanının ardından  Yemen  in güneyindeki gelişmelerden ise endişe duyduğunu ifade eden Griffiths , Büyük bir fırtınanın yaklaşmasından endişe duyuyorum. diye konuştu. GGK nin 26 Nisan da güney illerinde sözde özerklik ilan etmesinden bu yana hükümet güçleriyle milisler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Öte yandan  BM  Güvenlik Konseyi de ortak bir açıklama yayımlayarak ,  Yemen  hükümeti ve GGK ye askeri gerginliği azaltması ve çağrısında bulundu. Konsey , ayrıca GGK ye  Yemen  in birlik ve toprak bütünlüğünü tehlikeye atan her türlü eylemden vazgeçmesi çağrısı yaptı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü  Yemen  de , İran destekli Husiler , Eylül ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =