Almanya   ekonomisi  , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 ,2 küçülme kaydetti.

haber7
0

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) , ilk çeyreğe ait Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini yayınladı. Buna göre ülkede , söz konusu dönemde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) , piyasa beklentilerine paralel şekilde , bir önceki çeyreğe kıyasla yatırımların ve hane halkı tüketimin düşmesiyle yüzde 2 ,2 küçüldü.

Destatis , “Korona salgını Alman ekonomisini sert vurdu. Koronavirüsün yayılması ocak ve şubat aylarında ekonomik performans üzerinde önemli bir etkisi olmamasına rağmen , pandeminin etkisi 2020 nin ilk çeyreği için ciddi.” ifadesini kullandı.

Alman ekonomisinde söz konusu daralmanın 2008-2009 finansal ve ekonomik krizinden bu yana en büyük daralma olduğunu belirten Destatis , Doğu ve Batı  Almanya  nın birleşmesinden sonraki en büyük ikinci düşüş olduğunu kaydetti. Alman ekonomisi 2009’un birinci çeyreğinde yüzde 4 ,7 daralmıştı.

Ocak ve şubat aylarında , Alman ekonomisine yönelik veriler bir toparlanma işaretleri gösterirken , mart ayında Kovid-19’ın yayılmasını önlemek için alınan önlemler birçok ekonomik faaliyette kısıtlamaya gidilmesine sebep oldu. Bu da Alman ekonomisinin büyümesini olumsuz etkiledi.

Öte yandan , Avro bölgesindeki 19 ülkenin ekonomisinde ilk çeyrekte ortalama yüzde 3 ,8 küçülme görünürken , Fransa nın GSYH si yüzde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =