ABD  Başkanı Donald  Trump  , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle , bir süre önce sağladıkları fonları askıya aldığı Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) ilişkin  Yakın   zamanda  yeni bir açıkla

haber7
0

Trump , Pennsylvania eyaletinin Allentown bölgesindeki bir üretim tesisine yapacağı ziyaret için Beyaz Saray dan ayrılmadan önce gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Kendisinden önceki Obama yönetiminin kendilerine salgınla mücadele anlamında çok bir şey bırakmadığını ancak buna rağmen Kovid-19 salgınında çok iyi iş çıkardıklarını savunan  Trump  , "Bu yıl sonuna kadar elimizde bir aşı olacağını düşüyorum." görüşünü paylaştı. 

Trump ,  ABD  Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) ülkedeki virüs ölümlerini olduğundan fazla gösterdiğine ilişkin iddiaların sorulması üzerine , "Onların ölümleri nasıl saydığını bilmiyorum , bu konuda hiç konuşmadık. Bu ülkede insanların ölmesini istemiyoruz. Salgınla mücadelede mükemmel bir iş çıkardık." ifadesini kullandı. 

-  Trump  tan DTÖ ye eleştiri 

DSÖ ve Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) eylemlerinden memnun olmadığını belirten  Trump  , "Yakın  zamanda   DSÖ  ile  ilgili  bir  duyurumuz   olacak  , belki de gelecek hafta yaparız." dedi. 

DTÖ Genel Direktörü Roberto Azevedo nun görevinden ayrılma kararına ilişkin de değerlendirmede bulunan Trump , "Bu benim için sorun değil. DTÖ , uzun zamandan beri çok korkunç bir şekilde hareket ediyor. Çin e gelişmekte olan ülke muamelesi yapıyorlar. Çin , bu sayede  ABD  nin yararlanamadığı birçok haktan yararlanıyor." diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =