Ankara   Cumhuriyet   Başsavcılığı  ,  Ankara  Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı  Ali Erbaş  hakkındaki suç duyurusunda  soruşturmaya   yer  olmadığına karar verdi.

haber7
0

Ankara  Cumhuriyet   Başsavcılığı  ,  Ankara  Barosu nun , Diyanet İşleri Başkanı  Ali Erbaş  hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı incelemeyi tamamladı. Cumhuriyet savcısının yaptığı incelemenin ardından  Erbaş  ın sözlerinde suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle  soruşturmaya   yer  olmadığı kararı verildi. Kararda , hutbede İslam ın helal ve haram kıldığı konulara dikkat çekildiği , bu noktada gerekli uyarıların yapıldığı belirtilerek , "İncelenen ve izlenen hutbe içeriğinde genel olarak İslam dininin helal ve haram saydığı şeylerden , bunların helal ve haram sayılmasının sebeplerinden , Ramazan ayı ve orucun faziletlerinde bahsedildiği , İslam dininin korunmasını zaruri gördüğü 5 temel esas canını korumak , aklını korumak , dinini korumak , malını korumak , neslini korumak kapsamında neslin ve sağlığın korunması üzerinde durulduğu , bu konuyla ilgili İslam ın bazı emir ve yasaklarından söz edildiği , bu emir ve yasakların tüm insanların menfaatine olduğu belirtildiği , bu yönüyle hutbede tüm insanlığa da hitap edildiği görülmüştür" denildi.

 

 

KABULÜ MÜMKÜN DEĞİL

Kararda , Diyanet İşleri Başkanlığı nın kuruluş ve görevleri hakkındaki ilgili yasa ve mevzuat da hatırlatılarak , "Ali  Erbaş  ın Cuma hutbesinde emir ve yasaklarından bahsetmesi , kanunun emir ve görevinin gereği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =