ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotlarının , SpaceX'in personel taşıyıcı mekiği "Crew Dragon" ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) yapacakları  test  uçuşu için  karantinaya  girdiği bildirildi.

haber7
0

NASA dan yapılan açıklamada , astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley in , 27 Mayıs ta yapılacak sefer için , "uçuş ekibi sağlık stabilizasyonu" adı verilen iki haftalık tecrit sürecine başladığı duyuruldu.

 

Açıklamada karantinanın , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle alınan bir tedbir değil , tüm uzay görevleri için rutin uygulama olduğu hatırlatıldı.

Behnken ve Hurley i ISS ye taşıyacak Crew Dragon mekiği , 27 Mayıs ta Falcon 9 roketiyle Florida daki Kennedy Uzay Merkezi nde fırlatılacak.  SpaceX  in ilk  insanlı   seferi  olacak uçuş , aynı zamanda  NASA  nın Space Shuttle programını 2011 de sonlandırmasından bu yana ABD nin gerçekleştirdiği ilk  insanlı  uzay  seferi  olma özelliği taşıyor.

 

NASA , Rusya Federal Uzay Ajansı , Japonya Uzay Araştırma Ajansı , Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi ISS de farklı ülkelerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.

NASA nın "Ticari İkmal Hizmetleri" programı kapsamında , Amerikan firmaları Northrop Grumman "Cygnus" ,  SpaceX  ise "Dragon" isimli kargo mekikleri ile ISS ye ikmal malzemeleri taşıyor. 

İstasyonda görevli astronot ve kozmonotlar Rus yapımı "Progress" mekikleriyle taşınıyor.

NASA nın "Ticari Mürettebat Geliştirme Programı" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =