Kara yollarında can ve mal güvenliğini korumak , ölümlü ve yaralanmalı kazaları azaltmak amacıyla  yeni   araçlarda   bulunması   zorunlu  gelişmiş güvenlik sistemlerine ilişkin esaslar belirlendi.

haber7
0

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının "Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunlar için Tasarlanan Aksam , Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerin Genel Güvenliği ve Korunmasız Karayolu Kullanıcılarının ve Yolcuların Korunması ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği" Resmi Gazete de yayımlandı.

 

 

Yönetmelikle  Bakanlık  tarafından uluslararası otomotiv mevzuatı dikkate alınarak yapılan çalışmalar sayesinde otomotiv sanayisinin uluslararası pazara entegrasyonu , piyasaya arz edilecek araçların yüksek güvenlik seviyesinde olması amaçlandı.

Düzenlemeyle , kara yollarında can ve mal güvenliğini güncel teknolojiye uyumlu olarak korumak , ölümlü ve yaralanmalı kazaları azaltmak adına yeni araçlarda  bulunması   zorunlu  gelişmiş güvenlik sistemleri tespit edildi.

 

 

Gelişmiş acil (otomatik) frenleme , acil durum şeritte tutma , sürücü dalgınlık ve dikkat uyarı , şeritte tutma destek , kör nokta bilgi , olay veri kaydedicisi (kara kutu) , akıllı hız destek , alkol kilidi kurulum kolaylığı , aracın siber saldırılara karşı korunması söz konusu güvenlik sistemleri arasında yer alıyor.

Gelişmiş güvenlik sistemlerinin kullanımıyla sürücüler , yolcular , yayalar ve bisikletliler için daha güvenli bir ulaşım imkanının sağlanacağı öngörülüyor.

Yönetmeliğin bazı maddeleri bugünden itibaren geçerli olurken , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =