Koronavirüs  aşısı  ile ilgili Türk araştırmacılardan önemli bir açıklama geldi.  Boğaziçi   Üniversitesi  Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özö

haber7
0

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de de koronavirüs ile mücadele için aşı çalışmaları başlatıldı. Türk araştırmacılardan  aşı  çalışmalarına ilişkin önemli bir açıklama geldi. Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören , "Projede ikinci ayın sonunda planladığımız şeyleri 1 ayda yapmış olduk. Yakında da hücre ve hayvan deneylerine başlıyoruz. Haziran başında hayvan deneylerine başlamak istiyoruz. En iyi ihtimalle Eylül 2021 de  aşı  adayının hazır olduğu Faz-3 e gelmiş oluruz" dedi. 

 

 

Prof. Özören , "Boğaziçi Üniversitesindeki protein mikrokürecik teknolojisi bize ait ve daha önce hayvan deneylerinde başarılı olduğunu gördük. Bu yönden elimizin çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Çalışacağına yüzde 80-90 eminim" diye konuştu.

Prof. Özören , Almanya ve İngiltere deki aşı çalışmaları ile ilgili olarak ise "Doğal olarak ülkeler kendi vatandaşları için  aşı  üretecek. Bütün dünya nüfusu için  aşı  üretmek çok kolay değil. Çoğunlukla da soğuk zincirle taşınması bekleniyor klasik teknolojilerde. Oysa bizim geliştirdiğimiz mikrokürecik sisteminde  aşı  oda sıcaklığında da bozulmadan taşınabiliyor" açıklamasını yaptı.

 

 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =