Yeni tip koronavirüs nedeniyle yakınlarını ve işini kaybetme , karantina ve hareket kısıtlılığı ile gelecek endişesinin ,  akıl  sağlığını etkileyebileceği belirtildi. Hükümetlere  akıl  sağlığı hizmetlerini artırma &ccedi

haber7
0

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri  Antonio Guterres  , yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) insan sağlığını sadece fiziksel değil , psikolojik olarak da etkilediğini belirterek , hükümetlere salgınla mücadelede  akıl  sağlığı hizmetlerini artırmaları ve finanse etmeleri çağrısında bulundu.

 

Guterres , yayımladığı video mesajında , yakınlarını ve işini kaybetme , karantina ve hareket kısıtlılığı ile gelecek endişesi gibi nedenlerin  akıl  sağlığını etkileyebileceğine dikkati çekti.

Kovid-19 salgınının stresi artırdığını ve özellikle ön saflardaki sağlık çalışanları , yaşlılar , sağlık problemleri olanlar , kriz ve savaş bölgelerinde yaşayanları daha fazla etkilediğini kaydeden Guterres , salgın kontrol altına alınsa dahi acı , endişe ve depresyonun bireyleri ve toplumları etkilemeye devam edeceğini söyledi.

 

AKIL SAĞLIĞI HİZMETLERİ ARTIRILMALI

"Hükümetlere salgınla mücadelede  akıl  sağlığı hizmetlerini artırma ve finanse etme" çağrısında bulunan Guterres ,  akıl  sağlığı hizmetlerine daha fazla yatırım yapılması ve evresel sağlık sigortası kapsamına alınması gerektiğini vurguladı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =