Çevirisini Kıvılcım İlbaşı ve Ekrem Berkay Ersöz'ün üstlendiği "Bilmenin Yolları" adlı  kitap  Küre Yayınları tarafından satışa sunuldu.

haber7
0

Çağdaş  Sosyal  bilimlerin başlıca iki metodolojik geleneği olan pozitivizm ve konstrüktivizmi mercek altına alan Bilmenin  Yolları  , bu metodolojilerin ortaya çıkışını , dünyayı görme ve anlama tarzlarındaki benzerlik ve farklılıkları inceliyor. 

 

 

Farklı “bilme biçimleri”nin  Sosyal  olguları çalışırken seçtiğimiz metotları nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor ve böylelikle araştırmacıların metodolojik konumlarının çalışmalarını ne şekilde yönlendirdiğine dair farkındalıklarını arttırmayı hedefliyor. Metodolojik çoğulculuğun entelektüel titizliğe eşlik edebileceğini gösteren bu  kitap  , bilim felsefesi , siyaset bilimi ve daha genel olarak  Sosyal  bilimler alanında çalışanlar için vazgeçilmez bir kaynak konumundadır.

“Sosyal bilimler tarihindeki rakip metodolojileri açıkça ortaya koyup metodolojik çoğulculuk lehine makul bir savunma geliştiren ‘muhteşem’ bir kitap. Öğrenciler ve hocaları , tıpkı benim gibi , bu kitaptan çok şey öğrenecek.”

 

 

Immanuel Wallerstein

“Öğrencilerin metodolojik meseleler hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi içeren , derli toplu bir giriş kitabı. Bu denli kapsamlı bir literatürü berraklıkla ele alan Bilmenin  Yolları  , lisans öğrencilerinden doktoraya herkes için yararlı bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =