ABD  Savunma Bakanlığı Başmüfettişliğinin Irak ve Suriye'de DEAŞ'a yönelik operasyonlara ilişkin raporunda ,  SDG  ismini kullanan YPG/PKK terör örgütünün Arapları paravan sivil ve askeri yapılarda yö

haber7
0

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişliğinin Irak ve Suriye de  DEAŞ  a yönelik operasyonlara ilişkin raporunda ,  SDG  ismini kullanan YPG/PKK terör örgütünün Arapları paravan sivil ve askeri yapılarda yönetime katmadığını ortaya koydu.

Ocak-mart aylarına ilişkin değerlendirmeleri içeren Başmüfettişlik raporunda , Arapların  terör örgütü  YPG/PKK ya desteğine ilişkin  ABD  Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CETCOM) ve Savunma İstihbarat Ajansının (DIA) birbiri ile çeliştiğine dikkat çekildi.

Raporda , CENTCOM ,  Arap  nüfusun büyük çoğunluğunun ,  SDG  ismini kullanan YPG/PKK yı ve ilişkili sivil yapıları desteklediğini iddia ettiği ancak askeri istihbaratın YPG/PKK nın Arapları örgütün paravan yönetimine dahil etmek istemediğini tespit ettiği kaydedildi.

Suriye nin kuzeydoğusundaki Arapların , YPG/PKK ve paravan sivil yapılarına pasif destek verdiği belirtilen raporda , şu ifadeler kullanıldı:

"DIA ,  Pentagon  Başmüfettişliğine ,  SDG  içindeki  YPG  nin Arapların yoğun yaşadığı ve cephelerdeki  Arap  savaşçıların çoğunlukta  olduğu  bölgelerde bile Araplarla güç paylaşımına girme konusunda isteksiz davrandığını raporladı. DIA ,  SDG  içindeki  Arap  milislerin etkisini sınırlama çabalarının ,  YPG  nin  SDG  içindeki küçük bir  Arap  otonomisini de yok etme girişimini gösterdiğini kaydetti."

YPG/PKK nın kısmen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =