ABD  yönetimi ,  İran  , Kuzey Kore ,  Suriye  ,  Venezuela  ve Küba'yı , "terörle  Mücadelede   ABD  ile işbirliği  Yapmayan  ülkeler" olarak tescil ettiğini açıkladı.

haber7
0

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada , "terörle mücadelede  ABD  ile işbirliği  Yapmayan  ülkeler" konusunda Kongrenin dün bilgilendirildiği kaydedildi.

Buna göre ABD yönetimi , Silah İhracatı Kontrol Yasasının 40A(a) maddesine dayanarak , İran , Kuzey Kore ,  Suriye  ,  Venezuela  ve Küba yı 2019 yılında "terörle mücadelede  ABD  ile işbirliği  Yapmayan  ülkeler" olarak belirledi.

Diğer ülkeler daha önceki yıllarda da aynı listede yer alırken , Küba nın 2015 ten sonra yeniden ilk kez 2019 da listeye girdiği kaydedildi.

ABD SİLAH VE SAVUNMA HİZMETLERİ SATMAYACAK

Söz konusu listede yer alan ülkelere  ABD  tarafında silah ve savunma hizmetleri satılamayacak.

Bakanlık açıklamasında ,  İran  ın Hizbullah ve Kudüs Gücü gibi örgütler üzerinden bölgede birçok eyleme imza attığı ve "dünyanın en büyük  terör  destekçisi devleti olmaya" devam ettiği bildirildi.

Suriye de Beşşar Esed rejiminin ise Hizbullah da dahil birçok terör grubuyla işbirliği yapmaya devam ettiği ve bazı  terör  örgütlerine destek verdiği kaydedildi.

Kuzey Kore bölümünde ise 1970 te bir Japon yolcu uçağının kaçırılmasında rol alan 4 Japon’un halen Kuzey Kore’de yaşadığına ve olayda rehin alınan 12 Japonya vatandaşının akıbetinin halen belirsiz olduğuna dikkat ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =