Koronavirüs'te ivme yavaş yavaş azalırken , ölüm oranları ile yayılım da düşmeye devam ediyor. Bu bağlamda girilen normalleşme süreci içinde koronavirüsün ne  zaman  biteceği merak ediliyor. Konuya ili

haber7
0

Koronavirüs e yönelik  tedavi  ve  aşı  çalışmaları devam ederken , hastalıkta normalleşme sürecine de girildi. Normal yaşantıya dönülmeye kademeli olarak başlanırken ,  Bilim   Kurulu  hastalığın ne  zaman  sona ereceğine ilişkin bir değerlendirme yaptı.

 Bilim  Kurulu  üyesi Prof.  Serhat Ünal  , yaptıkları matematiksel modellemeye göre , vaka ve ölümlerin bu ay sonu sıfırlanacağını söyledi.

KORONAVİRÜS NE  zaman  BİTECEK

Bilim  Kurulu  üyesi Ünal , matematiksel bir modelleme ile simülasyon çalışmaları yaptıklarını ifade ederek , hastalığın ne  zaman  biteceğine ilişkin açıklama yaptı.

Bilim  Kurulu  nda virüse yakalanan tek üye olan ve yoğun bakım tedavisinin ardından iyileşerek tekrar görevine dönen Ünal , "Alınan tedbirlerin aynen devam etmesi durumunda  salgın  Mayıs sonucunda sıfırlanacaktır. Bu veritabanındaki Bakanlığın günlük periyot sayıları bu modellemeyle rakamları ortaya koydu" dedi.

MAYIS AYININ SONUNDA

"Corona virüsün yayılım hızını gözlemledik" diyen Ünal , "Bugüne kadar alınan ve bundan sonra alınacak tedbirler harfiyen uygulanırsa virüsün kaç kişiye bulaşabileceğini , ne kadar kişinin yaşamını yitirebileceğini rakamlarla belirledik." ifadelerini kullandı.

Bilim  Kurulu  nda virüse yakalanan tek üye olan ve yoğun bakım tedavisinin ardından ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =