ABD  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo , Afganistan'daki cenaze töreni ile hastaneyi hedef alan iki  terör  saldırısını kınadı.

haber7
0

Terör saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yapan Pompeo , saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diledi.

Pompeo , açıklamasında , "ABD ,  Afganistan   daki  korkunç terör saldırılarını en güçlü biçimde kınamaktadır. Kutsal ramazan ayının içinde ve Kovid-19 salgınının ortasında düzenlenen bu saldırılar dehşet vericidir. Masumlara yönelik hiçbir saldırı affedilemez ancak bir hastanede doğum yapan kadın ve bebeklere saldırmak katıksız bir kötülüktür." değerlendirmesinde bulundu.

Afganistan ın Nangarhar vilayetinin Hiva ilçesinde korucu komutanının cenaze töreninde düzenlenen bombalı saldırıya da değinen Pompeo , "Bir cenaze töreninde dua etmek için yas tutanlara saldıran teröristler , sadece aileleri ve toplulukları bir arada tutan bağları koparmaya çalışıyorlar ama bunu asla başaramayacaklar. Dualarımız bu saldırılarda hayatını kaybeden kurbanlar ve teröristlere karşı kendini siper eden Afgan güvenlik görevlileriyle." ifadelerini kullandı.

Taliban ın her iki saldırıyı da reddettiğine ve kınadığına dikkati çeken Pompeo , Taliban ve Afgan hükümetine saldırganların bulunması için iş birliği yapmaları çağrısında bulundu.

Pompeo , ülkedeki şiddet azalmadığı ve barış müzakereleri ilerlemediği sürece Afganistan ın terörizmin hedefi olmaya devam edeceğini vurgulayarak , "Afgan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =