Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)  Başbakanı  Ersin  Tatar  , Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)  Genel   Direktörü  Tedros Adhanom Ghebreyesus'a  mektup  göndererek , KKTC'nin yeni tip koronavirüsle (Kovid-

haber7
0

Tatar , dün Kovid-19 taşıyan son hastanın da taburcu olması nedeniyle Ghebreyesus e gönderdiği mektupta , KKTC de 24 gündür pozitif vakaya rastlanmadığını ifade etti.

 

 

KKTC nin ilgili tüm kurumlarının Kovid-19 la mücadelede DSÖ nün tavsiyelerini yakından takip ettiğini aktaran  Tatar  ,  DSÖ  nün rehberliğinin virüsün bulaşmasını önlemek için alınan kararlar ve atılan adımlar açısından hayati önem taşıdığını belirtti.

Tatar , mektubunda , pandemiye karşı kararlılıkla mücadele verdiklerini belirterek , vaka ve test sayıları hakkında da  Ghebreyesus  e bilgi verdi.

 

 

DSÖ nün Kıbrıs a ilişkin sadece Ada nın güney tarafının rakamlarını paylaştığına dikkati çekerek , bu durumun Kıbrıs ın gerçek ve  Genel  durumunu yansıtmadığını vurgulayan  Tatar  , "DSÖ nün dünyadaki en küçük ülkelerin dahi rakamlarını (Kovid-19) paylaşırken ,  KKTC  nin rakamlarını paylaşmaması hem kabul edilemez hem de bu durumda  DSÖ  tam bilgi sağlamaz." ifadelerini kullandı.

Tatar , pandeminin siyaset , milliyet , sınır , ırk veya yaş ayrımı gözetmeksizin yayıldığının altını çizerek , izole edilmiş , sınırlı kaynak ve fırsatlara sahip bir devletin  Başbakanı  olarak ,  KKTC  hükümetinin , halkının ve ülkenin bu zor dönemde göstermiş olduğu çaba ve gayretten gurur duyduğunu kaydetti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =