Almanya  Başbakanı Angela  Merkel  yaptığı açıklamada , koronavirüs sebebiyle kapatılan  Almanya  sınırlarının 15 Haziran'a kadar kademeli ve kontrollü bir şekilde açılacağını duyurdu.

haber7
0

Almanya Başbakanı Angela  Merkel  , Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında sınır meselesi hakkında görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan  Merkel  , Schengen normlarına geri dönülmesi için komşu ülkelerde de koronavirüs bulaşma oranının dikkate alınması ve halkın gerekli kurallara uymasının önemli olduğunu ifade etti.

Merkel , Federal İçişleri Bakanlığı tarafından sınırların kademeli olarak açılmasının sağlanacağını belirtti. Ülkede önümüzdeki hafta sonundan itibaren denemelere başlanacağı ve 15 Haziran dan sonra da sınırlarda kontrolün yapılmayacağı aktarıldı.

Sınırların yeniden açılması konusunda  AB  Komisyonu da açıklama yaparak , "Dikkatlice açın. Açılış aşamalı olmalı" tavsiyesinde bulundu.

AB Komisyonu çarşamba günü gerçekleştireceği toplantıda sınırların açılmasıyla alakalı hazırladığı taslak metninde , enfeksiyon sayıları yüksek ülkeler arasında öncelikli olarak virüse karşı alınan önlemler ve getirilen kuralların uygulanması , daha sonra da nihai hedefin Schengen bölgesinde hareket özgürlüğünün yeniden sağlanması olduğu yer aldı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz son birkaç hafta içinde turizmde büyük kayıplar yaşanmasından korktuğu için  AB  nezdinde sınırların yeniden açılabilmesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =