Merkezi İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Birleşmiş Milletler (BM)  Dünya   Turizm   Örgütü  (DTÖ) ,dünyadaki destinasyonların  Yüzde  72'sinin uluslararası turizme  kapalı  olduğunu açıkladı

haber7
0

Merkezi İspanya nın başkenti Madrid de bulunan Birleşmiş Milletler (BM)  Dünya Turizm Örgütü  (DTÖ) den yapılan yazılı açıklamada , yeni tip  koronavirüs  (Kovid-19) salgınından dolayı dünyadaki destinasyonların yüzde 100 üne denk gelen 217 ülkede seyahat kısıtlamalarının devam ettiği , bu ülkelerin 156 sında (yüzde 72) ise sınırların uluslararası turizme tamamen  kapalı  olduğu bildirildi.

Kovid-19 un uluslararası turizme etkisiyle ilgili 27 Nisan dan bu yana yapılan bir araştırmayı yayımlayan DTÖ , seyahat kısıtlamalarının , destinasyonların yüzde 75 inde son 3 aydır , yüzde 25 inde ise son 2 aydır uygulandığını duyurdu.

Şimdiye kadar hiçbir destinasyonda seyahat kısıtlamalarının kaldırılmadığı vurgulanan açıklamada , bu konuyla ilgili uluslararası görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

DTÖ , geçen haftalarda yaptığı açıklamada , Kovid-19 dan dolayı 2020 de dünyada turist sayısının bir önceki yıla nazaran yaklaşık yüzde 80 azalacağı öngörüsünde bulunmuştu.

DTÖ , bu yıl uluslararası turizmde , "850 milyon ila 1 milyar 100 milyon turist kaybı , 910 milyar ila 1 ,2 trilyon dolarlık ekonomik kayıp ve 100 milyon ila 120 milyon arasında iş kaybı" tahmin ediyor.

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =