Marmara  Denizi'nin  Tekirdağ  sahillerinde 6 gün aradan sonra artan plankton (mikroskopla görülebilen tek hücreli canlı) nedeniyle su yeniden yer yer  turuncu  renk aldı.

haber7
0

Tekirdağ sahillerinde , 6 gün önce deniz suyu  turuncu  renk almıştı. Bugün de il merkezinin Süleymanpaşa sahillerinde planktonların yeniden ortaya çıkması deniz  turuncu  renk aldı. Altınova , Yelken Kulüp , Dereağzı kesimlerinde denizin turunca renge büründüğünü gören vatandaşlar şaşkınlık yaşadı.

Deniz suyu sıcaklığının yükselmesiyle meydana gelen plankton çoğalması ALG patlamasına yol açıyor. Her yıl mart ve nisan aylarında yaşanan , renk değişiminin mevsimsel etkenlerle gerçekleştiği ve herhangi bir olumsuzluğa yol açmadığı belirtildi. Uzmanlar , denizin turunca renge boyanmasının daha önce de görüldüğünü , ilkbahar ve yaz mevsiminde bütün doğada olduğu gibi denizde de uyanışın başlamasından kaynaklandığını söyledi. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: DHA

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =