Dünya çapında en riskli hastalıkların başında gelen  Meme   kanseri  sinsice ilerleyerek kendini belli etmemektedir. Ancak , hastalığın ilerlemesi durumundan farklı semptomlarla hastalık kendini belli etmektedir.  Meme  kanserine karşı al

haber7
0

Meme  kanseri  ,  Meme  dokusunun içerisinde yer alan süt bezlerinde oluşan kanser hücrelerinin yayılmasıyla meydana gelmektedir. Dünyada kalp ve damar hastalıklarından sonra ölüme neden olan 2. en tehlikeli kanserdir. Her hastalıkta olduğu gibi  Meme  kanserinde de en önemli şey erken teşhistir. Kanser hücreleri oluşmaya başladığında sinsice ilerler o yüzden kişinin sıkılıkla kendini muayene etmesi önemlidir. Uzmanlar , 20 yaşından sonraki tüm kadınların her ay adet bitimiyle birlikte kendilerini muayene etmelerini söyler. Şüpheli herhangi bir durumda ise muhakkak doktora başvurulması gerektiğini yinelerler. 40 yaşını aşmış kadınların ise her yıl düzenli olarak 1 defa mamografi çektirmesini önerir. Çoğu zaman kadınlarda görülen  Meme   kanseri  , erkeklerde görüldüğünde kadınlarınkinden daha riskli olur. Bundan dolayı da erkeklerin de tedbiri elden bırakmamaları gerekir. 

MEME KANSERİ BELİRTİLERİ

Meme  kanseri  uzun süre kendini belli etmeden ilerleyen bir hastalıktır. Bundan dolayı  belirtileri  kendini gösterdiği evre hastalığın ileri boyutlarıdır. Hastalığın ileri seviyelerine gelmeden rutin kontrollerin yapılması gerekir. Kanserin ilerlemesiyle birlikte kendini gösterdiği belirtiler şöyledir:

- Meme ve koltuk altında oluşan kitle - İki  Meme  arasındaki gözle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =