Koronavirüs  Bilim   Kurulu  Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik'ten ‘hasta  bina  sendromu’ ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamasında "Biz hep kapalı mekanlara gidip oral

haber7
0

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim  Kurulu  Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik , doğal havalandırması olmayan ve hava girmeyen alanların "hasta  bina  sendromu"na neden olduğunu bildirdi.

 

 

Çelik , insanların yeni tip  Koronavirüs  (Kovid-19) nedeniyle temizliğine dikkat etmesi gerektiğini söyledi. "Günlerce banyo yapmayan , ellerini yıkamayan kişiler var." diyen Çelik , bu konuda da ölçülü olunmasını önerdi. Ölçüsüz davranıldığında sürekli el yıkama isteği oluşacağını aktaran Çelik , "Bu nedenle insanlar birçok şeye dokunmadan , tiksinme duygusuyla hareket edecekler. Bunlar zamanla obsesif kompulsif bozukluk yani takıntı hastalığına neden olacak." diye konuştu.

Salgın tedbirleri kapsamında evlerinde kalanlarda "hasta  bina  sendromu" görülebileceğini de vurgulayan Çelik , şunları kaydetti:

 

 

"Doğal havalandırmanın ne kadar önemli olduğunu ve kapalı alanlarda çok fazla kalmamamız gerektiğini anladık.  hasta   bina   sendromu  var. Sürekli kapalı olan , doğal havalandırması olmayan ve hava girmeyen yerlerde  hasta   bina   sendromu  denen tablo ve onun özelliklerini görürsünüz. Burada gerek klimalarla gelen iklimlendirmenin yanlışlığı gerekse oradaki radyasyona maruz kalma bunlar insan sağlığı için son derece zararlı unsurlar."

Çelik , açık alandaki temiz havanın da önemine vurgu yaparak sözlerini şöyle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =