Bağımsızlıktan sonra iç savaş tehlikesi ,  Dağlık Karabağ  savaşı ve ekonomik krizlerle mücadele eden Azerbaycan'ın başına geçerek ülkesine istikrar ve ekonomik kalkınma kapılarını açan  Haydar   Aliyev  , doğ

haber7
0

Azerbaycan ın eski Cumhurbaşkanı ve ulusal lideri  Haydar   Aliyev  ,  doğumunun  97  nci   yılında  anılıyor.

 

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği nde (SSCB) üst düzey görevlerde bulunan  Aliyev  , bağımsızlıktan sonra iç savaş tehlikesi ,  Dağlık Karabağ  savaşı ve ekonomik krizlerle mücadele eden ülkesinin başına geçerek kurtarıcı rolü oynadı.

Ömrünü hem  SSCB  hem de bağımsızlık döneminde ülkesine ve halkına adayarak Azerbaycanlıların büyük kısmının sevgisini kazanan  Aliyev  in hatırası , halkın kendisine verdiği ulusal lider anlamındaki "Umummilli lider" unvanıyla yaşatılıyor.

 

Aliyev in halkına hizmet ve  Azerbaycan  için mücadeleyle geçirdiği dolu dolu 80 yıllık ömrü , 10 Mayıs 1923 te  Azerbaycan  a bağlı  Nahçıvan  Özerk Cumhuriyeti nde başladı.

Nahçıvan Pedagoji Teknik Okulu ndan 1939 da mezun olan  Aliyev  , daha sonra  Azerbaycan  Sanayi Enstitüsü Mimarlık Fakültesi ne kayıt yaptırdı fakat İkinci Dünya Savaşı nın çıkmasıyla buradaki eğitimini tamamlayamadı.

Aliyev , 1941-1944 yıllarında  Nahçıvan  Özerk Cumhuriyeti İçişleri Komiserliği Gizli Arşiv Dairesinin müdürü ve  Nahçıvan  Halk Komiserliği Konseyinde şube müdürü görevlerinde bulundu. Başarılı çalışmaları ve analiz yeteneğiyle yöneticilerinin ilgisini çeken  Aliyev  , 1944 te  SSCB  Devlet Güvenlik Komitesinde (KGB) işe ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =