Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , Mudanya'nın tarihi sahilleri için kapsamlı yeni bir ‘SİT’ kararını duyurdu. Mudanya’nın batısında , Kumyaka ile Tirilye arasındaki bölgeye , 10 Mart 2020 tarihli kararla &

haber7
0

Söz konusu karar , kıyı boyu ve içerisindeki önemli bir  alanı  , ‘Doğal Sit- Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ve ‘Doğal Sit- Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ kapsamına almış bulunuyor.

Bursa’da yaz aylarının da yanı sıra , zamanla dört mevsim ikamet edilen bir ilçe durumuna gelen Mudanya’nın tabiat niteliği , artık merkezi yönetimin kontrolü altına geçmiş oluyor.

Tirilye’nin doğu , batı ve güney doğu bölgesi , tümüyle ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ tanımı altına alındı.  

Kumkaya ile Tirilye arasının tamamı , Kumyaka’nın yerleşik düzenini de kapsayan şekilde ve Tirilye’nin güneybatısı , ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ durumuna getirildi. Söz konusu koruma kararları , Mudanya’ya artan yerleşim talebi ve imar baskısı yaşanan süreçte , merkezi yönetim otoritesince , frenleyici ve ancak belirli şartlara bağlı esaslar getiriyor.

Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonunun Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşullarıİlke Kararı’nda , ‘Sit’ mevzuatına getirilen tanımlamalara da açıklık getiriliyor. Nitelikli doğal koruma alanları; doğal yapısı değişmemiş veya az değişmiş , modern yaşam ve önemli ölçüde insan faaliyetleri tarafından etkilenmemiş , doğal süreçlerin hakim olduğu , koruma amaçlarına uygun olarak yörede yaşayanların ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =