Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre; Türkiye'yi yüksek faize mahkum etmek ve TL'nin değerini istedikleri gibi belirlemek isteyenler kur saldırılarına tekrar başladı. Daha önce iki kere kur saldırı yapanlar ş

haber7
0

Türkiye’yi yüksek faize mahkum etmek ve TL’nin değerini Londra’da belirlemek isteyenler yine kur ataklarına başladı. İlk atak Ağustos 2018’de yaşanmıştı. İkinci atak Mart 2019’da yerel seçimlere müdahale için yapıldı. Şimdi Kovid-19 salgınıyla mücadele için piyasalara verilen 200 milyar liralık kaynak içerideki işbirlikçilerle Londra’ya çekilmek istendi. Bunun için yüzde 25’e varan faiz verildi. Londra’yı  rahatsız  eden; Hazine ve Maliye Bakanı Berat  Albayrak  göreve geldiğinde %30-40’lara kadar çıkan piyasa faizlerinin yüzde 7-8’lere inmesi.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan haberin detayları şu şekilde;

Türkiye; 18 yıllık  AK Parti  iktidarları boyunca ekonomide devrim niteliğinde adımlar atarken , kalkınma alanında arzu ettiği sıçramayı bir türlü hayata geçiremedi. Bunun 2 nedeni var. Birincisi değerli  TL  politikası , ikincisi ise sıcak para için tercih edilen yüksek faiz ve sistemin dolarize edilmesinin tercih edilmesi olarak gösteriliyor. Dünyada para bolluğu yaşandığı dönemde ekonomi yönetimi devletin gelirlerini garanti altına almak için en kolay yöntemi seçerek Değerli  TL  sayesinde yüksek ithalata dayalı vergi geliri sağlama yolunu seçmesi sonucu oluşan tatlı gelirin acı faturasından  Türkiye  bir türlü kurtulamıyor.

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =