Amerikan ekonomisindeki kriz geçtiğimiz ay daha da büyüyerek 20 ,5 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olurken , işsizlik oranı yüzde 14 ,7’ye fırladı. Söz konusu rakam Büyük Buhrandan beri kaydedilen en y&

haber7
0

ABD işsizlik rakamlarını yorumlayan ekonomistler , ABD’de işten çıkarmalarını kalıcı olduğunu , ülkedeki iş piyasasında şu anda güvenli bir alan bulunmadığını ve iş arayanların elinde seçme şansı olmayacağını vurguluyor.

ABD Çalışma Bakanlığının nisan ayı raporunda ,  koronavirüs  salgınının kasıp kavurduğu ABD’de yaşanan ekonomik zararın boyutu açık bir şekilde ortaya koyuluyor.

İşsizlik , bütün ekonomiyi etkisi altına almış durumda. Eğlence ve konaklama gibi alanlar nisan ayında en büyük kayıpları verirken sağlık sektöründe bile bir milyondan fazla kayıp yaşandı. Aralarında kadınların ve farklı ırk ve etnik kökenlerden gelen kişilerin yer aldığı , düşük ücretle çalışan işçiler ise bu durumdan en çok etkilenenler oldu.

“Bu zaman kadarki en yüksek işsizlik rakamları”

Amerikan The New York Times gazetesi de “ABD’de İşsizlik Büyük Buhrandan Beri En Kötü Seviyede” manşetiyle çıktı. Haberde ekonomistlerin ABD’deki işsizlik verilerine ilişkin görüşlerine yer verildi.

Banks of America Başekonomisti Michelle Meyer , “Kelimenin gerçek anlamıyla bu zamana kadarki en yüksek rakamlar bunlar. Resesyonda olabilecek ve aslında aylar alabilecek bir süreç , birkaç hafta içerisinde yaşandı.” dedi.

“İşten çıkarmaların çoğu kalıcı”

Grant ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =