Trakya sınırı , Ege kıyıları ve Kıbrıs’ta uçan Türk İHA’ları Yunanistan’ı  tedirgin  etti.  Yunanistan  , Türk İHA’larına karşı kullanılmak üzere yaklaşık 40 milyon Euro ödeyerek İsrail&rsquo

haber7
0

Türkiye yerli ve milli olarak üretilen İHA (insansız hava aracı) ve SİHA’larla (silahlı insansız hava aracı) bölgedeki hava gücünün en önemli temsilcisi oldu. Özellikle Suriye’deki operasyonlarda kullanılan hava araçları hem hedefleri yok etmede hem de keşif ve gözleme faaliyetlerinde üstün kabiliyetlerini kanıtladı. Türk üretimi  İHA  ve SİHA’lardan tüm dünyada övgüyle bahsedildi.

SINIRLARIMIZI GÖZLÜYORLAR

Türk İHA’ları geçen yıldan beri Ege , Akdeniz ve Meriç semalarında da uçarak keşif ve gözetleme faaliyetlerini yürütüyor. Bu gelişmeler Yunan savunma sisteminde önemli sorun yarattı. Yunanistan Ege’de Türk İHA’larını tespit için F-16’larını havalanmak zorunda kaldı. Bu da büyük maddi külfet getirdi. Ayrıca Yunan hükümeti medyada , “F-16’larımız Türk İHA’larının  peşinde  koşuyor” ve “Türk İHA’ları Ege’de harman savuruyor” ifadeleriyle eleştirildi. Yunan savunma planlarını hazırlayan kurmaylar , Türk İHA’ları ile nasıl başedebileceklerine uzun süre bir türlü karar veremediler. Yunanistan’ın elindeki çok eski model 2 adet  İHA  da istenilen sonucu vermedi. ABD ile 3 adet Reaper tipi  İHA  için müzakereler başlatıldı. Ancak , acil çözüm olarak İsrail’den 2 adet  Heron  Mk2 kiralanması tercih edildi.

6 AY ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =