Dünya   Sağlık   Örgütü  (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus , 300 milyon kişinin ölümüne neden olan  çiçek  hastalığının kökünün 1979'da kazındığını

haber7
0

Ghebreyesus , DSÖ nün İsviçre nin Cenevre kentindeki merkezinde , video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Tarihin akışında çok önemli kırılmalara neden olan bulaşıcı hastalıklardan bugüne kadar sadece çiçek hastalığının 1979 da kökünün kazındığına işaret eden Ghebreyesus , "Yok edilene kadar çiçek  hastalığı  insanlığa en az 3 bin yıl boyunca musallat olmuş ve sadece 20. yüzyılda 300 milyon insanı öldürmüştür. Bu hastalığın ortadan kaldırılması tarihteki en büyük halk sağlığı zaferi olarak duruyor." dedi.

Modern immünolojinin temellerini atan Edward Jenner in çiçek  hastalığı  için ilk aşıyı 1796 da geliştirdikten ancak 184 yıl sonra bu hastalığın kökünün kazandığını belirten Ghebreyesus , Kovid-19 aşısı konusunda sabırlı olunması gerektiği mesajını verdi.

Ghebreyesus , dünyanın "ortak düşman" Kovid-19 salgınıyla yüzleştiği bu dönemde , ülkelerin birlikte hareket etmesi gerektiğinin önemini vurgulayarak , "Çiçek  hastalığı   gibi  Kovid-19 da halk sağlığı için belirleyici bir sorundur. Kovid-19 da çiçek  hastalığı   gibi  küresel bir dayanışma sınavıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan , DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan , bir soru üzerine Kovid-19 a karşı mücadelede "çok sıcak veya çok soğuğun" önemli olabileceğine dair "çeşitli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =