ABD’ye ait iki  keşif  uçağı , Rusya’nın  Baltık  bölgesindeki sınırları yakınlarında saatlerce uçuş yaptı.

haber7
0

Uçuş gözlem portallarının sunduğu verilere göre , ABD Hava Kuvvetleri’ne ait RC-135W stratejik keşif uçağı , İngiltere’nin Mildenhall hava üssünden kalkarak Polonya , Litvanya ve  Baltık  Denizi üzerinden Kaliningrad bölgesinin etrafını dolaştı.

Uçuş ,  Rusya  sınırına 60-85 kilometre mesafede 10 bin metre yükseklikte gerçekleşti. Uzun elektronik  keşif  menziline sahip  ABD  uçağının  Rusya  sınırı yakınlarında yaptığı bu uçuşun 3 saatten fazla sürdüğü saptandı. 

​ABD Ordusu’na ait Beechcraft RC-12X Guardrail elektronik  keşif  uçağı Litvanya’nın Siauliai hava üssünden kalkarak Litvanya hava sahası içinde Kaliningrad bölgesinin kuzey ve kuzeydoğu sınırları boyunca uçuş gerçekleştirdi. YANK02 kod adlı çift motorlu turboprop uçağın  keşif  çalışmaları 4 saatten uzun sürdü. Uçuş ,  Rusya  sınırına 32-42 kilometre mesafede , yaklaşık 7 bin metre yükseklikte gerçekleşti.

Açık kaynaklara göre , bu tür uçaklar yeni nesil elektronik sinyal yakalama ve yerini tespit etme ekipmanı ile donatılıyor.

Ayrıca  ABD  Deniz Kuvvetleri’ne ait P-8A Posedon devriye uçağı , İtalya’nın Sicilya Adası’ndaki Sigonella hava üssünden kalkarak Suriye kıyısı ve orada bulunan Rus Hmeymim hava üssü ile Tartus deniz üssü yakınlarında  keşif  uçuşu yaptı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =