ABD'de solunum durmasından ölen hastaların akciğerlerinde olağan dışı " mikroclots" (mikro pıhtı)  olduğu  tespit edildi. Bilim insanları bu durum karşısında  kan sulandırıcı  ilaç kullanımının yeni tip koronavir

haber7
0

The Independent gazetesinin haberine göre , ABD nin  New York  eyaletindeki doktorlar yaptıkları araştırmada , Kovid-19 a  karşı  hangi tedavi yöntemi ve ilacın  etkili  olduğunu tespit edebilmek için 2 bin 733 hastaya ait verileri inceledi.

Verilerde , solunum durmasından ölen hastaların akciğerlerinde olağan dışı " mikroclots" (mikro pıhtı)  olduğu  tespit edildi.

New York eyaletindeki Mount Sinai Hastanesi nde tedavi edilen hastalardan ventilatör kullanmayanlar arasında yapılan gözlemde ,  kan sulandırıcı  ile tedavi edilenlerle  kan sulandırıcı  kullanmayanlarda benzer oranlarda ölüm gerçekleşirken , kan inceltici kullananlar bir hafta daha uzun yaşadı.

Hastanedeki , ventilatör kullanan hastalarda ise fark daha belirgin olarak kendini gösterirken , kan inceltici almayan hastaların yaklaşık yüzde 63 ü , ilacı alanların ise sadece yüzde 29 u hayatını kaybetti.

Araştırma ekibinden Dr. Valentin Fuster konuya ilişkin yaptığı açıklamada , sonuçların umut verici olduğunu ancak tedbirli yaklaşılması gerektiğini belirterek , "Bu çalışma , hangi ilaçların tedaviye cevap verdiğini görmemiz açısından önemliydi." ifadesini kullandı.

Fuster , umut verici sonuçların ardından hastanede Kovid-19 un tedavisi için yüksek dozlarda  kan sulandırıcı   ilaç  kullanmaya başlandığını aktardı.

İlaçla ilgili doğru doz ve ilacın hangi aşamada ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =