KALE ARGE  tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden Türkiye’nin ilk  Yerli  ve milli  Turbojet  motoru  KTJ-3200  , bir  testi   daha  başarıyla tamamladı.

haber7
0

Edinilen bilgiye göre; yine  KALE ARGE  tarafından geliştirilen İrtifa  test  Sistemi kullanılarak icra edilen  test  esnasında  KTJ-3200  , deniz seviyesinde başarıyla tam hızda (0.8-0.9 Mach) çalıştırıldı. Bu testin , özellikle SOM Seyir Füzesi’nin deniz varyantları olan SOM-C1 ve SOM-C2 ile ATMACA Gemisavar Füzesi için yüksek öneme haiz olduğu tahmin ediliyor.

Test faaliyeti ile ilgili olarak  KALE ARGE  Genel Müdürü Cuneyt Kenger tarafından yapılan açıklamada , “Bu hafta yaptığımız birçok testten biriydi. Bunu gerçekleştirmek için eşi görülmemiş bir azimle çalışan kahraman ekibime teşekkür etmek istiyorum. Bu büyük ekip sayesinde , geliştirme programını tamamlamaya çok yakınız.” ifadelerine yer verildi. 

KALE ARGE tarafından geliştirilen  KTJ-3200   Turbojet   Motor  Sistemi’nin ilk etapta , milli seyir füzeleri SOM-A , SOM-B1 , SOM-B2 , SOM-C1 , SOM-C2 ve SOM-J ile milli gemisavar füzeleri ATMACA Blok I ile ATMACA Blok II’de kullanılması planlanıyor.  KTJ-3200  sayesinde Türkiye’nin , bu alanda Fransa’ya olan bağımlılığı sona erecek. 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =