Yurt dışı bağımlılığı tamamen ortadan kaldıracak Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun yeni projesi kapsamında yerli ve milli makinelerle oluşturulan yeni üretim hattı Gazi Fişek Fabrikası'nda hizmete girdi. Proje ile sadece &

haber7
0

Yeni hattın açılışını Milli  Savunma  Bakanı Hulusi  Akar  ve TSK nin komuta kademesi video konferans yöntemi ile yaptı.

Türkiye nin hafif  silah  mühimmat üretimi yapan tek devlet kuruluşu olan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu , Gazi Fişek Fabrikası nda 5 ,56 milimetreden 40 milimetreye kadar çeşitli kalibre ve tiplerdeki fişekleri NATO standartlarında üretiyor.

MKEK , Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları ile yurt dışı talepleri karşılamak üzere yeni bir çalışmayı başlattı.

Yapılan çalışma sonucunda Gazi Fişek Fabrikası nda yeni bir fişek üretim hattı oluşturuldu. Tamamen yerli ve milli tezgahlardan oluşturulan yeni üretim hattının açılışı ise koronavirüs tedbirleri kapsamında Milli  Savunma  Bakanı  Akar  , Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler , Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar , Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal , Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ile Milli  Savunma  Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu , Alpaslan Kavaklıoğlu ve Şuay Alpay’ın katıldığı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Açılış öncesinde Bakan  Akar  , MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere den yeni fişek hattı ve çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Başarılı çalışmalardan dolayı emeği geçenleri kutlayarak yerli ve milli olarak yapılan çalışmaların önemine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =