Türkiye'de mart sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı elektrikli veya hibrit araçların  Sayısı  , geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse 3'e  katlanarak  19 bin 299'a yükseldi.

haber7
0

Dünyada çevre bilincinin gittikçe önem kazanması ve çevreyi koruma adına alınan kararlar , otomotiv sektöründe de değişikliği beraberinde getiriyor. Bu süreçte verilen teşvikler ve sağlanan kolaylıkların etkisiyle birçok firma , gelecek planlarından fosil yakıtlı motorları çıkartırken , elektrik motorlu araç üretimine yatırımlarını artırıyor.

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği bilgilere göre , bu yılın ocak-mart döneminde 141 bin 354 otomobilin trafiğe kaydı yapıldı. Böylece mart sonu itibarıyla Türkiye de trafiğe kayıtlı otomobil sayısı 12 milyon 641 bin 630 a çıktı. Bu otomobillerin yüzde 38 ,2 si dizel , yüzde 37 ,2 si LPG , yüzde 24 ,1 i benzin yakıtlı iken , yüzde 0 ,2 si elektrikli veya hibrit olarak kayıtlara geçti.

Elektrikli veya hibrit otomobillerin sayısının içten yanmalı motorlu araç sayısına göre çok düşük olmasına karşın , bu araçların trafiğe kayıt sayısındaki artış dikkati çekti. Geçen yılın ilk çeyreği sonunda elektrikli veya  hibrit otomobil   Sayısı  7 bin 145 iken bu yılın ilk çeyreğinde 19 bin 299 a yükseldi.

Bu türde yakıta sahip otomobillerin  Sayısı  2019 sonunda 15 bin 53 seviyesindeydi. Böylece bu yılın ilk çeyreğinde elektrikli veya  hibrit otomobil   Sayısı  4 bin 246 artmış oldu.

KÜÇÜK SİLİNDİR HACİMLİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =