Gayrimenkul Değerleme AŞ Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Berk Ünsal , "hem oturum hem de yatırım/birikim amacıyla yapılan  Konut  alımlarının azaldığını gösteriyor" dedi.

haber7
0

Gayrimenkul Değerleme AŞ Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Berk Ünsal , "Konut fiyat artışlarında 2011-2015 yıllarında görülen yukarı yönlü trend , sonrasında yönünü aşağı çevirmişti. Bu da hem oturum hem de yatırım/birikim amacıyla yapılan  Konut  alımlarının azaldığını gösteriyor" şeklinde konuştu.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ den (TSKB) yapılan açıklamada görüşleri yer alan Ünsal , TÜİK in dün açıklanan "İstatistiklerle Aile 2019" araştırmasını değerlendirdi.

Berk Ünsal , "Öncelikle kendilerine ait konutta oturan bireylerin oranını gösteren  Konut   sahipliği  oranının seyrine baktığımızda 2011-2014 yıllarında artış , 2015-2018 yıllarında ise azalma görüyoruz. Bu eğri bize  Konut  fiyat artışı eğrisinden tanıdık geliyor.  Konut  fiyat artışlarında 2011-2015 yıllarında görülen yukarı yönlü trend , sonrasında yönünü aşağı çevirmişti. Bu da hem oturum hem de yatırım/birikim amacıyla yapılan  Konut  alımlarının azaldığını gösteriyor." şeklinde konuştu.

Konuya  Konut  alım gücü açısından yaklaşılması gerektiğini dile getiren Ünsal , şunları ifade etti:

"Konut alım gücüne yönelik uluslararası yayınlarda kabul edilen bir gösterge olan  Konut  fiyatlarının hanehalkı gelirine oranında azalma görüyoruz. Bu orandaki azalma  Konut  alım gücünde artış olduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =