sigara  kullanımının covid-19’a yakalanma riskini 14 kat artırdığını hatırlatan Dr. Öğr. Üyesi Cenker Zeki Koyuncuoğlu , “E-sigaranın bu açıdan sigaradan hiçbir  farkı  yok” dedi.

haber7
0

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip corona virüs hastalığı (COVID-19) salgınıyla  sigaranın  ilişkisi sık sık tartışılan bir konu olarak gündeme geliyor. Araştırmaların ,  sigara  kullanımının COVID-19 hastalığı riskini 14 kat artırdığını ortaya koyduğunu söyleyen İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Cenker Zeki Koyuncuoğlu , e-sigara kullanımının , birçok alanda olduğu gibi COVID-19 konusunda da sigaradan bir farkının olmadığını ifade etti.

“Yılda 8 milyondan fazla insan sigaradan ölüyor”

Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre tütün ve tütün ürünlerinin , birçoğu kanser yapıcı olan 7 binden fazla toksik kimyasal madde içerdiğini İHA ya anlatan Dr. Öğr. Üyesi Koyuncuoğlu , “Tüm dünyada 1 ,1 milyar civarında kişinin tütün ve tütün ürünleri kullandığı ve bunların yüzde 80’inin az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı bildiriliyor.  sigara  bağımlılığı , dünyanın karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri ve dünya çapında yılda 8 milyondan fazla insanı öldürüyor. Bu ölümlerin 7 milyondan fazlası doğrudan tütün kullanımı nedeniyle gerçekleşiyor Yaklaşık 1 ,2 milyon kişi ise  sigara  kullanmadığı halde , ne yazık ki pasif içicilikten dolayı hayatını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =