Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın sözlerini hedef alarak nefret söylemine imza atan  Ankara Barosu  , bazı grupların baro yönetimlerini ele geçirdiğini yeniden gözler önüne sermişti. Baroların  seçim  s

haber7
0

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi nin yazısından ilgili bölüm şöyle: 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’ın zina ve eşcinselliği eleştiren hutbesine Ankara Barosu’nun verdiği sert tepki fitili yeniden ateşledi. Ankara Barosu’nun eşcinselliği savunup “çağlar ötesinden gelen ses” diyerek İslam’a hakaret etmesi ise bardağı taşıran damla oldu. Örgütlü , marjinal bir grubun baro yönetimlerini ele geçirmesi karşısında harekete geçildi. Baroların seçim  sistemi  değişiyor. Daha önce baroların seçimiyle ilgili olarak bir çalışma yapılmıştı. Yozgat milletvekili Yusuf Başer ve Sivas milletvekili Hilmi Bilgin bir taslak hazırlamışlardı. Ancak bu daha sonra rafa kaldırıldı. Şimdi raftan indirildi demiyorum. Çünkü farklı bir çalışma yapılıyor.

Baroların seçim  sistemi  değiştiriliyor. Nispi temsil  sistemi  getiriliyor. Meclis açıldıktan sonra ilk iş , baroların seçim sistemini değiştiren yasal düzenleme olacak. Çünkü baroların seçimi ekim ayında başlıyor. 2021 yılı mayıs ayında ise Türkiye Barolar Birliği’nin seçimi var. Mevcut sistemde en çok üyeye sahip olan İstanbul ve Ankara barosunun etkin oluyor. Ama daha çok marjinal gruplar organize hareket ettiği için baroların yönetimlerini ele geçiriyorlar.

Bakmayın böyle eşcinsel haklarını savunmalarını ,  Ankara Barosu  28 Şubat sürecinde yasakçı barolardan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =