Türkiye'nin endemik türlerinden ,  Yok   olma  tehlikesiyle karşı karşıya olan  Edirne   Sümbülü  , Trakya Üniversitesi bilim insanlarınca  klonlanarak  korunmaya çalışılıyor.

haber7
0

Trakya Üniversitesi (TÜ) Biyoloji Bölümü öğretim üyelerince 1988 yılında keşfedilerek bilim dünyasına tanıtılan Edirne Sümbülü (Bellevalia Edirnensis) , tehdit  altındaki  bir tür olarak değerlendiriliyor.

TÜ Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sergun Dayan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Yunanistan da da popülasyonu tespit edilen  Edirne  Sümbülü nün , Balkan endemik türü olduğunu söyledi.

Sümbülün  Edirne  , Kırklareli ve Tekirdağ da takip edilen 6 farklı popülasyonunun bulunduğunu , bunların çok az sayıda birey içerdiğini ve en büyük popülasyondaki sayının bini geçmediğini vurgulayan Dayan , şöyle devam etti:

"Bitki , taban suyunun yüksek olduğu çayır alanlarda yetişiyor. Takip ettiğimiz 6 lokasyon içerisinde orman ekosisteminde bulunan sadece  Edirne  Tavuk Ormanı var. Zaten bugün türün tehdit altında bulunma sebebi habitatlarındaki öncelikle insan kaynaklı hasarlar. Bunun başında tarım alanlarının genişlemesi , türü tehdit eden temel unsurların başında yer alıyor."

"Biyoteknolojik yöntemlerle laboratuvar ortamında klonlanıyor"

Dayan , 2018 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü  Edirne  Şube ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =