CHP  Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun darbeyi çağrıştıran sözlerine tepkiler gelmeye devam ediyor. Haber7 yazarı Recep Bozdoğan , bugünkü yazısında CHP'n

haber7
0

Haber7 yazarı Prof. Dr. Recep Bozdoğan ın "Mümkünse 40 lara dönelim , olmadı 70 ler de idare eder" başlıklı yazısı şöyle: 

 

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bize göre tuhaf , ancak kendisine pek yakıştırdığı sözleri , yetmiş yıllık demokratik hayatımızda CHP’nin bir arpa boyu bile yol alamadığını gösterdi.

CHP , 1950 yılından bu yana yapılan demokratik serbest seçimlerin hiç birinde  tek  başına iktidara gelecek oya ulaşamadı.

 

 

CHP’li yöneticiler , bu kronik durumu tahlil edip zihinsel ve yapısal problemlerini çözmeye odaklanmak yerine , sorunun kendisinde değil , halkta ve siyasî sistemde olduğunu iddia etti.

Bunun için “halka rağmen halk için” sloganını daima hatırda tutarak halka rağmen iktidara gelmenin yollarını aradı.

Zamanın  CHP  Genel Başkanı İsmet İnönü 18 Nisan 1960’ta Meclis’te yaptığı bir konuşmayı “Şartlar tamam olduğu zaman , milletler için ihtilâl meşru bir haktır.” sözleriyle tamamladı.

Ve sadece 39 gün sonra 27 Mayıs Askerî Darbesi oldu.

CHP yöneticileri de her fırsatta askerî darbeyi savundu.

Sadece  CHP  yöneticileri değil , o zihniyete yakın akademisyenler de eserlerinde bu darbeyi savundular ve meşrulaştırmak için ellerinden geleni yaptılar.

Bir grup subayın meşru hükümeti silah zoruyla devirerek ülke ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =