WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye  iade   davası  , yeni tip koronavirüs önlemleri nedeniyle eylül ayına ertelendi.

haber7
0

ABD güçlerinin Irak ve Afganistan da işlediği suçları delillendiren belgeleri yayımlayan WikiLeaks in kurucusu Julian  Assange  ın  ABD  ye  iade   davası  , yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri nedeniyle eylül ayına ertelendi.

Başkent Londra daki Westminster Mahkemesinin kararında , Kovid-19 önlemleri kapsamında duruşmaların görülmesinin 1 ay mümkün olmayacağı belirtildi.

Belli bir gün verilmese de eylül ayının duruşmalara devam edilmesi açısından uygun olduğu , kesin tarih ve yerin ileride belirleneceği kaydedildi.

Avukatları , geçen hafta  Assange  ın , tutuklu bulunduğu Belmarsh Hapishanesinde Covid-19 nedeniyle ciddi risk altında olduğunu belirtmişti.

175 yıla kadar hapis cezası alabilir

ABD ,  Assange  ı bilgisayar korsanlığı ve casusluğun da aralarında bulunduğu 18 suçtan yargılamak istiyor.

İade edilmesi durumunda  Assange  ın 175 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

İade kararının çıkması halinde ise İngiltere hükümetinin onayı gerekecek ancak davanın önce temyize ve ardından da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşınması durumunda  iade  sürecinin tamamlanmasının 2 yılı bulabileceği değerlendiriliyor.

Dava süreci

Assange ın kurduğu WikiLeaks , 2010 da aralarında  ABD  nin Irak ve Afganistan da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.

ABD nin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =