Küresel ölçekte talebin düşmesi sonucu  petrol  fiyatlarının çakılması sonrası Türkiye de  harekete  geçti. Ankara'daki enerji zirvesinde  petrol  ve akaryakıt fiyatlarının yanısıra devletin sorumluluk al

haber7
0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya , Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ,BOTAŞ , Türkiye Petrolleri (TPAO) ,Maden ve  petrol  İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) ve diğer ilgili kurumlar katıldı. 

Koronavirüs salgını nedeniyle  petrol  ve akaryakıt sektöründe dalgalanma devam ediyor. Küresel ölçekte talebin düşmesine bağlı olarak  petrol  fiyatları da çakıldı. Brent  petrol  , OPEC ve diğer ülkelerin üretimi günlük yaklaşık 10 milyon varil kısma karına karşın istenen düzeyde artmadı. Brent , 20 doların altını gördü , halen 26 dolardan işlem görüyor.

Uluslar arası piyasalarda  benzin  ve motorinin ton fiyatları da yılbaşına göre önemli ölçüde geriledi. Yılın ilk günlerinde  benzin  ve motorinin tonu , küresel piyasalarda 600-650 dolar düzeyinde seyrediyordu. Salgın sonrasında hızla düştü.  benzin  ve motorinin tonu halen 200-210 dolar dolayında bulunuyor.

ENERJİ YÖNETİMİNDE  stok  HAMLESİ

Rafineri ve akaryakıt dağıtım şirketleri ,  petrol  ve akaryakıt fiyatlarının düşmesinin ardından  harekete  geçti. Depolar ,  Ucuz   petrol  ve akaryakıtla dolduruldu.

Devlet de boş durmadı. Ankara’da bir  zirve  gerçekleştirildi. Enerji Bakanlığı’nın başkanlığında gerçekleştirilen zirveye , EPDK , BOTAŞ , TPAO , Maden ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =