Suriye'de 2011'deki halk ayaklanmasının fitilinin ateşlendiği  Dera  ilinde ,  Aşiret   mensupları  karakol basarak 9 polisi öldürdü.

haber7
0

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre , dün Esed rejiminin ordusu Dera ilinin batısında eski iki muhalifi alıkoydu.

Bugün sabah saatlerinde iki eski muhalifin cesedi  Dera  nın kuzeyinde bulunmasının üzerine söz konusu kişilerin mensup olduğu Subeyhi aşiretinden bir grup harekete geçti.

Öldürülenlerden birinin babasının başını çektiği grup ,  Dera  nın kuzeyinde Muzeyrib bölgesinde iç güvenlik birimine ait bir karakolu basarak 9 rejim  polisini  alıkoydu.

Aşiret üyeleri daha sonra öldürdükleri 9 polisin cesedini karakolun önüne bıraktı.

Bölgede gerginlik sürüyor.

Dera daki son durum

Orta Doğu daki "Arap Baharı" dalgasının Suriye ye de sıçraması üzerine 15 Mart 2011 de bir grup öğrencinin okul duvarına , Beşşar  Esed  e hitaben , "Ey doktor (Beşşar Esed) şimdi sıra sende" yazmasıyla başlayan Suriye deki halk ayaklanmasının fitili ,  Dera  ilinde ateşlenmişti.

Rusya nın ara buluculuğunda rejimin muhaliflerle Temmuz 2018 de yaptığı görüşmede , bölgede kalmak isteyenler uzlaşıya imza atarak ellerindeki ağır silahları rejim güçlerine teslim ederken , uzlaşmayı reddeden gruplar ise zorunlu göçle ülkenin kuzeyine gönderilmişti.

Dera dan ayrılmayan eski muhalif gruplar , rejim birliklerinin girdiği Tafas ,  Dera  el-Beled , Basra Şam gibi bölgelerde hafif ve orta ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =