Venezuela'da ABD'nin desteklediği Ulusal Meclis Başkanı  Juan Guaido  liderliğindeki muhalefetin , Devlet Başkanı  Maduro  hükümetini devirmek için düzenlediği başarısız darbe girişiminin üzerinden bir yıl ge&cc

haber7
0

İngiliz medyasında yer alan haberde ,  Venezuela  da  ABD  nin desteklediği Ulusal Meclis Başkanı  Juan Guaido  liderliğindeki muhalefetin Devlet Başkanı  Nicolas Maduro  hükümetini devirmek için düzenlenen darbe girişimin başında  ABD  li  yeşil   bereli   Jordan Goudreau  ile birlikte 300 kadar silahlı gönüllü  Güney Amerika  nın kuzey ucundan  Venezuela  ya gizlice girmeyi ve  Maduro  nun tutuklanmasıyla sonuçlanacak popüler bir isyanı ateşlemeyi planladığı ortaya çıktı. Söz konusu  darbeyi   planlayan  eski  yeşil   bereli   Jordan Goudreau  nun ABD’de narkotik suçlamalar nedeniyle hapiste olduğu ifade edildi.

DARBE GEÇEN NİSAN AYINDA YAPILDI

Venezuela da muhalif siyasetçi  Juan Guaido  2019 Ocak ayında kendisini geçici devlet başkanı olarak ilan etti ve 30 Nisan da da arkasında bir grup  asker  ile çekilen görüntülerde  Maduro  nun görevden alınması çağrısında bulundu.  Maduro  ise komutanların kendisine ve anayasaya bağlılıklarını ifade ettiğini söyleyerek , halkı vatanı korumak için sokağa davet etmişti. Başarısız sonuçlanan darbe girişimim  Venezuela  nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Samuel Moncada tarafından , İç savaş çıkarmaya çalıştılar ama başarılı olamadılar" şeklinde yorumlanmıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =