Dünyanın en seçkin  bilim  kurumlarından Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin 157 yıllık  tarihinde  ilk  kez  bir  Türk   kadını  üye olarak seçildi. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar Destekli Sis

haber7
0

Dünyanın en prestijli bilim akademisi Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi nin 157 yıllık  tarihinde  ilk  kez  bir Türk  bilim   kadını  , üyeliğe seçildi.

190 ı Nobel ödüllü , toplam 2 bin 900 üyesi bulunan akademiye seçildiğini geçtiğimiz pazartesi öğrenen Prof. Dr.  İvet   Bahar  , Demirören Haber Ajansı na konuştu. Prof. Dr.  Bahar  , "Bu seçim aslında şimdiye dek yürüttüğüm araştırmaların saygın bir  bilim  kurumu tarafından kabul görmesi anlamına geliyor. Bu da çok gurur verici bir şey tabii" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi ndeki 15 yıllık kariyerinin ardından 2001 yılında  ABD  ye giden ve halen Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi nde , kurucusu ve başkanı olduğu "Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi" bölümünde 120 kişilik bir ekibi yöneten Prof. Dr.  Bahar  , aynı zamanda Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü NIH in desteklediği projelerle biyolojik bilimler ve ilaç tasarımları alanında çalışmalar yürüten iki farklı merkezde daha başkanlık görevini yürütüyor.

Prof. Dr.  Bahar  , Pittsburg Üniversitesi nin İlaç Tasarımı bölümünde de başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor.

Prof. Dr.  Bahar  , 2016 yılında da  ABD  Başkanı Barack Obama nın davetlisi olarak Beyaz Saray a konuşmacı olarak davet edilmiş ve "Çok Ölçekli Modelleme ve Biyolojide Büyük Veri" başlıklı konuşmasında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =