Bayram sonrası normalleşme çalışmaları kapsamında salgın önlemleri yeniden ele alınacak. Bu süreçte vaka sayısını sıfıra indiren illerin korunması için "tersine karantina" uygulaması da gündeme

haber7
0

Bayram sonrasına kadar vaka sayısını sıfıra indiren iller özel olarak değerlendirilecek. Edinilen bilgiye göre bu illerde temel önlemler alınarak , sosyal hayatın yeniden başlatılması gündeme gelebilecek. İşyerlerinin açılması söz konusu olabilecek. Bu illerin ancak kendileriyle benzer verilere sahip komşu illerle iletişime geçebileceği veya sadece il sınırları içerisinde serbesti sağlanacağı , şehirlerarası hareketliliğe izin verilmeyeceği belirtiliyor.

15 İLDE UYGULANABİLİR

Böylece vaka görülmeyen illerin diğerlerinden korunarak , "tersine karantina" uygulanabileceği kaydediliyor. Şu aşamada bir süreden beri  yeni  vaka görülmeyen Gümüşhane , Bartın , Burdur ,  Tunceli  gibi illerin bu kapsamda olabileceği , bu durumda bulunan il sayısının da 15 civarında olduğu ifade ediliyor.

BARTIN DUYURMUŞTU

Bazı illerin valilileri , kendi illerindeki duruma ilişkin değerlendirme yapmışlardı.  Koronavirüs  pandemisiyle ilgili açıklama yapan Bartın Valiliği , kentte son 5 günde pozitif vaka görülmediğini duyurmuştu. Valiliğin açıklamasında , "73 hastamız taburcu edilerek evlerine gönderilmiş , 21 hastamız taburcu edilmek üzere son test sonuçlarını beklemektedir" ifadelerine yer verilmişti.

Buna benzer illerin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =