Kanada'daki cami ve mescitlerde ilk  kez  ramazan ayında bazı vakit ezanlarının  hoparlörden  okunmasına izni verildi. Hamilton kentindeki Mountain Camisi imam hatibi Seyid Tora , "Bu , Kanada'daki Müslüman toplumu için

haber7
0

Kanada daki cami ve mescitlerde ilk  kez  ramazan ayında bazı vakit ezanlarının hoparlörden okunmasına izni verildi.

 

 

Ramazan başından itibaren Müslüman toplumdan gelen talepleri değerlendiren Toronto , Edmonton , Ottawa ve Hamilton gibi şehirlerin belediyeleri , öğle , ikindi ve akşam ezanlarının , ramazan boyunca hoparlörden okunmasına izin verdi.

Hamilton daki Mountain Camisi imam hatibi Seyid Tora , dışarı okunan  ezan  sonrası kısıtlı bir cemaatle kılınan Cuma namazının ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

 

 

İmam Tora , "Bu ,  Kanada  daki Müslüman toplumu için tarihi bir an.  ezan  , insanları ibadete çağıran ilahi bir davet. Bu daveti herkesin duyması çok önemli. İlk  kez  komşularımızın duyacağı şekilde  ezan  okunuyor. Bizim camimizin dışında şehir merkezindeki başka bir camide daha okunması için izin alındı. Ezanın şimdilik ramazan ayı boyunca okunması izni var ancak Ramazan ayından sonra da devam etmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

Tora , başka şehirlerdeki cami görevlilerinin de belediyelere başvurmaları halinde aynı izni alabileceklerini ifade etti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =