BM İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Michael Lynk ,  Terör  devleti İsrail'in işgali altındaki  Batı   Şeria  topraklarını  ilhak  etme planının "bölgedeki insan hakları ihlallerini pekiştireceği" ve "

haber7
0

Özel Raportör Michael Lynk , yaptığı yazılı açıklamada ,  İsrail  in  ilhak  planını eleştirdi. 

"İsrail in 1 Temmuz da planlanan ilhakla tek taraflı ilerleme kararı , bölgedeki insan haklarını baltalamakla kalmayacak , kurallara dayalı uluslararası düzene ciddi bir darbe indirecektir." ifadesi kullanan Lynk ,  İsrail  in bölgede var olan insan hakları ihlallerinin ,  ilhak  planı ile daha da artacağına dikkati çekti. 

Lynk , planının devreye girmesi durumunda  Batı   Şeria  nın  İsrail  tarafından "kuşatılmış , bölünmüş , dış dünya ile bağı kalmayan , birbirinden koparılmış küçük toprak adacıkları" haline geleceği uyarısı yaptı. 

- ULUSLARASI TOPLUMA TEPKİ VE UYARI

Planı , Güney Afrika daki Apartheid rejimi kararlarına benzeten Lynk , ayrıca Filistinlilerin kendi kaderini tayin etme hakkını tamamen ortadan kalkacağına dikkati çekti.

Lynk ,  ilhak  planına ilişkin , "Bu , ne hukuki ne ahlaki hiçbir açıdan  kabul  edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

İlhakın , 1945 tarihli BM Kurucu Andlaşması uyarısınca kesin olarak yasaklandığını anımsatan Lynk , BM üyesi devletlerin bir sonuç ortaya çıkmadan  İsrail  i eleştirmemesine de tepki gösterdi.

Lynk , yaklaşan  İsrail  işgalinin , uluslararası toplum için siyasi bir turnusol kağıdı olacağını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =