Kars'ın Boğatepe köyündeki 680 bitki çeşidinin bulunduğu yaylalarda beslenen ineklerin sütünden yapılan ve Türkiye'de  sadece  Kars'ta üretilen dünyaca ünlü  gravyer   peyniri  , zahmetli bi

haber7
0

Türkiye de peynir üretiminde önemli yere sahip  Kars  ta , sabahın erken saatlerinde büyükbaş hayvanlarını 2 bin 400- 2 bin 840 rakımlı kekik ve zengin floralı yaylalara çıkararak besleyen üreticiler , elde ettikleri doğal katkısız sütlerle gravyer peyniri yapıyor. Üreticiler , önce kentin merkeze bağlı Boğatepe köyünde yetiştirilen ve 680 bitki çeşidinin bulunduğu yaylalarda beslenen "Zavot" ırkı ineklerden toplanan sütleri mandıraya getiriyor. Burada çeşitli işlemlerin ardından büyük kazanlara doldurulan süt , parçacıklar haline gelene kadar pişiriliyor. Pişirme işlemi sonrası süzülerek kazanlardan alınan peynir parçacıkları , ince süzgeçli poşetlere konuluyor.

Böylece içindeki süt süzülen peynir parçacıkları , daha sonra kalıplara dolduruluyor. Kalıplarda da üzerilerine ağırlık konularak birkaç gün süzme işlemine devam edilen gravyer , daha sonra dinlendirilmek üzere daha serin bir odaya alınıyor. Peynir , tam oluşması için belirli bir süre daha bekletiliyor. İftar ve sahur sofralarını süslüyor Ramazanda da rağbet gören gravyer , iftar ve sahur sofralarını süslüyor. Gıda mühendisi ve gravyer peyniri üreticisi Çağdaş Koçulu , gravyer peynirinin merada otlamış ineklerin taze sütünden yapıldığını söyledi.

Gravyer peynirinin ilkbahar döneminde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =